вторник, 2 марта 2010 г.

Мова чи "язик" пануватиме на Черкащині?

Не секрет, що мовним питанням спекулюють мало не на кожних виборах. Одні політичні діячі обіцяють підняти престиж української, інші рішуче підтримують російську.

Наразі урядовці активно розглядають питання використання російської в тих регіонах України, де проживає багато російськомовного населення. Питання надання російській мові статусу державної наразі не розглядається. Поки що...

Мало хто знає, що 21 лютого святкують Міжнародний день рідної мови. Кореспонденти "Прес-Центру" вирішили з нагоди свята запитати у черкащан, як вони ставляться до статусу української та російської мов.

Завідувач кафедри загального та російського мовознавства ЧНУ ім. Б. Хмельницького, професор, доктор філологічних наук Валентина Мусієнко:

– Вирішувати питання надання російській мові державного статусу потрібно згідно з чинним законодавством. Так, у Конституції України сказано, що державна мова одна – українська. А от згідно з ратифікованою у нас Європейською хартією про регіональні мови та мовні меншини і Законом України "Про мови", користуватись російською мовою можна в усіх державних органах та проводити навчання нею в школах, але тільки в тих регіонах, де компактно проживає російськомовне населення.

Введення двох мов на території всієї України – не раціональне. Найдоцільніше, на мою думку, ввести російську мову як обов’язковий предмет у школі. Адже багато дітей розмовляють нею в побуті, але вивчають її лише "на слух". Тому писати російською їм важко. Раніше в усіх школах вивчались українська, російська та, зазвичай, англійська мови. До цієї системи варто повернутись. Адже російська мова є міжнародною і широко представлена у світовому інформаційному просторі.

Директор Навчально-наукового інституту української філології та соціальних комунікацій ЧНУ ім. Б. Хмельницького, доцент, кандидат філологічних наук Ігор Погрібний:

– Я поважаю російську мову як світову. Але зробити її другою державною – це поставити хрест на українській. Якийсь час мови будуть функціонувати паралельно, але згодом залишиться одна, яка виявиться більш зручною, якою користуються науковці. Українська мова тоді буде в нерівних умовах з російською, тому що остання мала більше часу для розвитку. Прикро, що значна частина українців "просуває" російську мову. Нам потрібно стати на шлях українізації, але в кращому розумінні цього поняття, не насильно. Потрібно зберегти культурні надбання держави, а вони можуть переходити із одного століття в інше лише завдяки мові. Зникне мова – зникне культура і сам народ.

Мовознавець із Черкас Валерій Маснюк:

– Після 300 років пригнічення і справжнього лінгвоциду, українська мова отримала шанс розквітнути. Але введення другої державної мови знищить нашу рідну мову назавжди. Українська – дуже гарна та співоча мова, але мов паросток, який вирвали з землі і розтоптали. Наразі потрібно не за російську мову думати, а допомагати українській розквітати.

Етнічний росіянин, журналіст зі Сміли Олександр Горшков:

– Я декілька років живу в Україні, наразі розмовляю державною мовою. Адже не володіти державною мовою – це в першу чергу не поважати державу. За кордоном іноземці змушені вчити мову країни, в якій хочуть жити. Чому ж в Україні не так? У нас навіть українці рідної мови не знають. Я, як етнічний росіянин, закликаю всіх українців схаменутись і полюбити свою мову.

ДОВІДКА "ПРЕС-ЦЕНТРУ":

На Черкащині є 1 російськомовна школа та 6 двомовних. Як предмет в школі російську мову вивчають 28,2 тисячі учнів. Як факультатив та гурток заняття з російської мови відвідують 13,5 тисячі школярів.

Підготував: Вікторія УСТИМЕНКО
Джерело: "Прес-Центр"

Газета "Прес Центр" №8 (240) від 24.02.2010 р.

Комментариев нет:

Отправить комментарий